Image
19.2.2016 7 Comments

5D sklené disky môžu uchovávať dáta až 13,8 miliardy rokov

Odovzdávanie informácií budúcim generáciám si vyžaduje trvácne pamäťové médiá. Vedci zo Southamptonskej univerzity vo Veľkej Británii preto vytvorili nový dátový formát, ktorý kóduje informáciu do malých nanoštruktúr v skle. Na disk štandardnej veľkosti možno uložiť asi 360 TB dát. Aj pri teplotách 190 °C je odhadovaná životnosť  13,8 mld. rokov, čo je viac ako trojnásobok veku Zeme.

Metóda s názvom päťdimenzionálne ukladanie dát bola prvýkrát demonštrovaná v roku 2013. Odvtedy vedci technológiu zdokonalili a teraz sa ju snažia komercializovať. Na preukázanie predností nového formátu tím vedcov vytvoril kópie Biblie kráľa Jakuba, diela Opticks od Isaaca Newtona a Všeobecnej deklarácie ľudských práv (Magna Carta).

Na to, aby sme pochopili, ako možno uložiť toľko informácií na taký dlhý čas, je najlepšie porovnať novú metódu s bežným CD. Dáta z CD sa čítajú laserovým lúčom. Keď laser narazí na hrboľ, odrazí sa, čo sa zaznamená ako 1, ak sa neodrazí, zaznamená sa 0. To sú vlastne dva „rozmery“ informácií. Na CD možno uložiť čokoľvek – hudbu, texty, obrázky, videá, softvér. No keďže dáta sú zapísané na povrchu CD-ROM, sú zraniteľné. Môžu byť narušené fyzikálnym poškriabaním, pôsobením kyslíka, tepla a vlhkosti.

Naproti tomu 5D disky majú informácie vnútri v špeciálnych nanoštruktúrach, nazývaných nanomriežky (nanogratings) –  ide o trojicu vrstiev nanobodiek. Zápis sa uskutočňuje ultrarýchlym laserom generujúcim extrémne krátke a intenzívne impulzy svetla. Pri čítaní sa potom mení spôsob, ako svetlo prechádza sklom, a mení sa aj polarizácia. Popri umiestnení v priestore podľa osí x, y a z možno zo zmien svetla vyčítať aj informácie o orientácii nanomriežky a sile svetla odrazeného od povrchu. Tieto dodatočné „rozmery“ spôsobujú, že dáta sú na 5D disku zapísané oveľa hustejšie ako na bežných optických diskoch.

„Je ohromujúce, že sme vytvorili technológiu, ktorá bude uchovávať dokumenty a informácie a uloží ich pre budúce generácie. Táto technológia môže byť jedného dňa posledným dôkazom o našej civilizácii: všetko, čo sme sa naučili, nebude zabudnuté,“ povedal profesor Peter Kazansky, vedúci tímu.

5D ukladanie dát nájde uplatnenie v múzeách a galériách, no vedci veria, že sa technológia bude môcť v nie veľmi vzdialenej budúcnosti aj skomercializovať. Hoci drahé lasery potrebné na zápis dát na takéto disky asi ešte dlho zostanú v laboratóriách, čítať ich možno pomerne ľahko. Tím zo Southamptonu hovorí, že ekvivalent DVD prehrávača na čítanie 5D informácií by sa mohol vyvinúť v priebehu desaťročia.

Zdroj: theverge.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Slovenská premiéra: ASUS ZenBook 3 a ASUS ZenFone 3

25.10.2016 23:00

Vlajkové lode spoločnosti ASUS vplávali na slovenský trh naozaj symbolicky a štýlovo. Boli predstavené na tlačovej konferencii v Rivers club na lodi zakotvenej na petržalskej strane Dunaja ZenBook3 j ...

Produkty

Ako funguje štvorfarebná tlačiareň od PRUSA 3D

26.10.2016 00:00

Pred niekoľkými mesiacmi sme predstavili novú verziu 3D tlačiarne Original Prusa i3 MK2, s väčšou tlačovou plochou, automatickou kalibráciou a niekoľkými ďalšími vylepšeniami. Vývojári PRUSA 3D naprie ...

Produkty

Pripravte sa na smartfóny s 8 GB RAM. Samsung uviedol prvý mobilný pamäťový modul 8 GB LPDDR4 DRAM

25.10.2016 00:19

Samsung oznámil, že uviedol prvé mobilné 8 GB riešenie pamätí LPDDR4 DRAM, ktoré má výrazne zlepšiť používateľský zážitok najmä pre tých, ktorí používajú zariadenia s Ultra HD a veľkou obrazovkou. 8 G ...

7 Comments

 1. Dokáže ešte niekto reakcia na: 5D sklené disky môžu uchovávať dáta až 13,8 miliardy rokov
  1.3.2016 23:03
  z Vás pečíteť 8 palcový FD. A koho by ešte tak zaujímal o miliardy rokov? Možno dátum narodenia praprababičky pre pozemkové spory?
  Reagovať
 2. dopice reakcia na: 5D sklené disky môžu uchovávať dáta až 13,8 miliardy rokov
  1.3.2016 13:03
  aj s vasimi diskusiami
  Reagovať
 3. lol reakcia na: 5D sklené disky môžu uchovávať dáta až 13,8 miliardy rokov
  1.3.2016 13:03
  13.8 mld rokov? to uz kazimirove odhady su menej z prsta vycucane...
  Reagovať
 4. lol reakcia na: 5D sklené disky môžu uchovávať dáta až 13,8 miliardy rokov
  1.3.2016 13:03
  13.8 mld rokov? to uz kazimirove odhady su menej z prsta vycucane...
  Reagovať
 5. Super, ale... reakcia na: 5D sklené disky môžu uchovávať dáta až 13,8 miliardy rokov
  25.2.2016 13:02
  Aj CD/DVD sa uvadzalo, ze vydrz bude stovky rokov, no pravdou je, ze je to maximalne v jednotkach rokov, pri lacnejsich znackach alebo nevhodnom skladovani to nemusi byt dokonca ani rok. To este ak ho pouzivama raz za cas, pri castejsom pouziva sa to este viac znizuje. Bojim sa, ze kym to bude dostupne, az potom prax ukaze, ako je to trvacne. Ja preferujem ukladanie dat na SSD, to sa mi osvedcilo najviac. Aj teraz som kupoval novy disk na zalohovanie, uz dlhsie volim jedine Kingston a na Hej sk ich maju za dobru cenu, este so zlavovymi kodmi http://www.kuponyzdarma.sk/hej-sk/ sa da dobre usetrit pri kupe. Na tieto sklicka som zvedavy, ak to bude trvacne, urcite do toho pojdem.
  Reagovať
  • RE: Super, ale... reakcia na: Super, ale...
   29.2.2016 14:02
   To si prosím ťa pálil na aké šmejdy, že máš takú "skvelú" spoľahlivosť? Ja som vždy používal výlučne značkové médiá, spočiatku zlaté Kodaky a neskôr, keď ich prestali vyrábať tak médiá Verbatim, TDK a občas aj Emtec, Imation, Memorex a doteraz nemám ani jedno médium, ktoré by som neprečítal. A to tie prvé majú hádam už aj 20 rokov. A s tým ukladaním na SSD si myslím, že s ohľadom nedostatky súčasne použitej technológie z hľadiska trvácnosti zápisu dosť riskuješ, to už sú na trvalé ukladanie spoľahlivejšie klasické externé pevné disky.
   Reagovať
 6. tak reakcia na: 5D sklené disky môžu uchovávať dáta až 13,8 miliardy rokov
  19.2.2016 12:02
  Takze mozme cakat pamatove krystaly ako vo hviezdnej brane :)...
  Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá