Image
3.3.2016 0 Comments

5 šikovných nastavení katalógu v ZPS 18

Možno používate Zoner Photo Studio roky a poznáte každú jeho verziu do najmenších podrobností. A možno ho máte chvíľku alebo len používate stále dokola niekoľko málo funkcií. Pozrite sa na pár jednoduchých nastavení katalógu, o ktorých azda neviete, ale určite sa vám budú páčiť.
Rýchlo si najskôr pripomeňme, na čo je katalóg dobrý. Katalóg neustále sleduje vami vybranú zložku a ukladá si potrebné informácie o fotkách v nej. Či už potom potrebujete len zobraziť náhľady snímok v priečinku, alebo medzi fotografiami prehľadávať, ZPS nemusí nahrávať celý súbor, pretože katalóg si informácie o fotkách aj ich metadáta pamätá.
Aby ste mali svoje snímky katalogizované, treba pridať do katalógu príslušné zložky – ideálne tie, s ktorými pracujete najčastejšie. Vďaka tomu si katalóg načíta informácie nielen z tých obrázkov, ktoré sa v priečinku už vyskytujú, ale v budúcnosti si sám automaticky načíta informácie aj z novo pridaných fotiek.

Zmeňte umiestnenie indexu

Nastavenia > Možnosti > Katalóg > Aktuálne umiestnenie indexu

Informácie zo všetkých snímok zobrazovaných v katalógu sa ukladajú do takzvaného indexu. V prípade, že má váš počítač viac diskov, je vhodné index umiestniť na ten najrýchlejší. V mnohých prípadoch je tak miesto predvoleného umiestnenia vhodné zvoliť napr. disk SSD.

Zmenšite index

Nastavenia > Možnosti > Katalóg > Maximálna veľkosť indexu

V prípade naozaj veľkého fotoarchívu (stovky GB až jednotky TB) bude pomerne veľký aj index. Pri archíve obsahujúcom fotografie len vo formáte JPG môže na 100 GB snímok pripadať približne 1 GB v indexe, formát RAW však môže zaberať aj viac miesta.
Ak podľa predchádzajúceho odporúčania umiestnite svoj index práve na SSD, ktorý má napríklad vo vašom prípade malú kapacitu, môžete veľkosť indexu obmedziť. Budú sa tak prepisovať informácie snímok, ktoré ste v ZPS dlho neotvorili.

Zväčšite si náhľady v Správcovi

Nastavenia > Možnosti > Katalóg > Maximálna veľkosť miniatúr > (max.) 320

Poznáte to, hľadáte v priečinkoch konkrétne obrázky, no chcete mať prehľad o všetkých, ktoré tam sú, ale chcete aj vedieť, čo je na nich konkrétne vyobrazené. Určite pri tom rôzne hýbete bežcom Veľkosť miniatúr, lenže maximálna veľkosť vám nestačí. Nie je nič jednoduchšie ako ju nastaviť na ešte väčší.

Samozrejme, môže sa stať, že pre staré a naozaj pomalé počítače budú väčšie náhľady tvrdým orieškom, ale ak pracujete s digitálnymi fotografiami často, už ste si určite zaobstarali počítač, ktorý taká drobnosť nezaskočí.

Zobrazenie miniatúr v zložkách

Nastavenia > Možnosti > Miniatúry > Úroveň zanorenia pre miniatúru zložky > (max.) 5

Pri nastaveniach miniatúr ešte zostaneme. Stáva sa vám, že sa v režime Prieskumník zobrazujú len zložky bez náhľadu obrázkov v nich? V pôvodnom nastavení Zoner Photo Studio zobrazuje miniatúry v náhľade zložky len do prvej úrovne ponorenia. To znamená, že keď máte v zložke len ďalšie zložky a fotografie až v nich, ako miniatúra zložky sa zobrazí prázdny priečinok a vy si tak nemusíte byť istí, čo v priečinku vlastne je. To niekedy dokáže slušne rozhnevať, ale nie je to nič, čo by sa nedalo vyriešiť pár kliknutiami.
Naopak, ak obrázky v miniatúrach zložiek vôbec nechcete zobrazovať, stačí túto možnosť v rovnakej sekcii nastavení odškrtnúť.

Majte stále na očiach informácie, ktoré potrebujete

Nastavenia > Možnosti > Opisy miniatúr

Aké informácie o snímke chcete mať vždy poruke? Stačí vám ich názov alebo chcete vždy vedieť, akú clonu a čas ste nastavili pri fotografovaní? Spravujete snímky viacerých fotografov (napr. celej rodiny) a chcete vždy vedieť, kto tento záber fotil?

Nastavenie umožňuje pridanie množstva atribútov, ktoré sa majú v opise miniatúr zobrazovať - v podstate si môžete nechať zobraziť všetky metadáta, ktoré k snímkam pridávate. Len pozor, aby ste potom v prehliadači nemali viac textu než obrázkov.

Aja Voráčková, www.milujemefotografii.cz

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to 1

Tipy a triky: Ako aplikácii prednastaviť spúšťanie s administrátorskými právami?

30.11.2016 00:10

Väčšina aspoň trochu skúsenejších používateľov vie, že aj keď máte na operačnom systéme Windows vytvorený administrátorský účet, aplikácie pre bezpečnosť nefungujú vždy splnými administrátorskými práv ...

Ako na to 1

Tipy a triky: Ako vypnúť uzamykaciu obrazovku vo Windows 10?

29.11.2016 00:10

Rozčuľuje vás, že pred každým prihlásením doúčtu vášho počítača musíte prejsť uzamykacou obrazovkou? Windows 10 na tejto obrazovke ukazuje čas,dátum anejakú zaujímavú fotografiu zrôznych kútov sveta. ...

Ako na to 3

Ako na to: Ochranná fólia versus tvrdené sklo? Čo je lepšie pre smartfón?

25.11.2016 00:16

Pomôže mobilu ďalšia vrstva ochrany alebo nie? Stačí klasická – plastová fólia alebo je tvrdené sklo tá lepšia voľba? Všetci dobre vieme, ako ľahko sa dokážu moderné smartphony doškriabať – či už pria ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá