Image
9.1.2017 0 Comments

5 predpovedí na 5 rokov: Umelá inteligencia a duševné zdravie, makroskopy, hyperspektrálne zobrazovanie, nanotechnológie a IoT

Výskumný tím IBM zverejnil svoju tradičnú predpoveď „5 in 5“ - päť inovácií, ktoré zmenia technologický svet v nasledujúcich piatich rokoch.

1. Umelá inteligencia nám pomôže otvoriť okno nášho duševného zdravia
Celosvetové náklady na liečbu duševných porúch sú vyššie než náklady na liečbu cukrovky, dýchacích ťažkostí a rakoviny dovedna. Vedci sa preto zaoberajú tým, ako odhaliť nebezpečenstvo duševnej choroby skôr, než sa naplno rozvinie a spôsobí neprekonateľné ťažkosti. Odpoveďou by mohli byť slová - či už vyrieknuté, alebo napísané. Kognitívne senzory v domácich prístrojoch a inteligentných telefónoch by mohli o päť rokov "počúvať" a vyhodnocovať naše slová a stať sa prvou obrannou líniou nášho duševného zdravia. Využiť by mohli rovnaký princíp, ako využívajú dnešné technológie pri analýze nášho on-line správania v digitálnom marketingu. V spolupráci s univerzitnými vedcami robia analytici testy, podľa ktorých len 300 slov pomôže u používateľov odhaliť pravdepodobnosť budúcej psychózy. Podobne bude možné indikovať Parkinsonovu či Alzheimerovu chorobu, Huntingtonovu chorobu, posttraumatickú stresovú poruchu alebo dokonca autizmus či poruchy správania, ako je  hyperaktivita a pod.

2. Hyperspektrálne zobrazovanie a umelá inteligencia nám poskytnú zrak superhrdinu
Nové zobrazovacie zariadenia nám v budúcnosti umožnia vidieť ďalej, než obsiahne farebné spektrum viditeľné okom. To ľuďom pomôže odhaliť možné riziká, ktoré by inak zostali skryté. 99,9 percenta elektromagnetického prostredia, v ktorom žijeme, nemožno vidieť voľným okom. Zariadenia, ktoré niektorú časť spektra vedia zobraziť, napríklad röntgen alebo ultrazvuk, sú výrazne špecializované a drahé. V nasledujúcich rokoch sa však špeciálne senzory stanú oveľa dostupnejšími a aj prenosnejšími. Kombináciou rôznych spektier navyše získame bohatší obraz. V kombinácii s kognitívnymi technológiami ho potom budeme môcť využívať napríklad pri autonómnych vozidlách.

3. Makroskopy a internet vecí nám pomôžu porozumieť komplexnosti sveta
V 70. rokoch opísal francúzsky vedec a spisovateľ Joel de Rosnay mikroskop ako zariadenie, ktoré "veci nezväčšuje, ale umožňuje sledovať to, čo je v danej chvíli príliš veľké, príliš pomalé a príliš zložité pre naše oči. Filtruje detaily a zväčšuje to, čo veci spája".
Internet vecí digitalizuje množstvo objektov, ktoré denne využívame. Tie už dnes generujú obrovské množstvo dát a každý rok sa tento trend zvyšuje o 30 percent.
V budúcnosti nám makroskopy pomôžu lepšie analyzovať získané dáta, porozumieť situácii okolo nás a čeliť problémom, ako je nedostatok potravín, pitnej vody či energie.

4. Nanotechnológie v zdravotníctve odhalia, že sme chorí skôr, ako to sami budeme cítiť
Včasná diagnóza môže byť kľúčová pre uzdravenie. Nanotechnológie nám pomôžu analyzovať malé biologické častice v telesných tekutinách skôr, než pocítime akékoľvek príznaky. Vedci už dnes pracujú na nanotechnológiách, ktoré detegujú častice na úrovni DNA, vírusov či častí buniek.

5. Internet vecí nám pomôže rozpoznať a riešiť znečisťovanie životného prostredia rýchlosťou svetla
Metán je primárne súčasť zemného plynu, často považovaného za zdroj čistejšej energie. V porovnaní s uhlím produkuje pri spaľovaní len polovicu oxidu uhličitého. No ak metán ešte pred použitím unikne do ovzdušia, absorbuje teplo zo slnka a ohrieva atmosféru. Je považovaný za druhého najväčšieho pôvodcu globálneho otepľovania hneď po CO2. Napríklad v USA je únik z ropných vrtov najväčším zdrojom metánu v atmosfére.
Počas nasledujúcich piatich rokov umožnia dostupné senzory metánu v okolí vrtov, zásobníkov a plynovodov priemyselným hráčom okamžite odhaliť únik metánu a s pomocou umelej inteligencie by mohli analyzovať poskytnuté dáta. Časom by potom tieto technológie mohli viesť ku kontrole všetkých nebezpečných materiálov v prírode.

Autor: Redakcia
IBM

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá