Image
2.10.2012 0 Comments

4G siete neposkytujú v praxi rýchlosť, akú sľubujú

4g-technology.jpg Hoci mobilný svet v súčasnosti zažíva intenzívny prechod od 3G sietí k novej generácii 4G sietí (LTE), aj napriek „papierovo" atraktívnym parametrom táto technológia neponúka často to, čo sľubuje. Vzhľadom na to, že aj slovenskí operátori už postupne odhaľujú svoje plány so 4G sieťami, pozrieme sa na to, aké skúsenosti majú používatelia v USA.

Veľkí dodávatelia 4G technológií hovoria o prenosových rýchlostiach až 100 Mb/s a o výrazných nárastoch priepustnosti a poklese latencie. Ale to je teoretická najvyššia rýchlosť, ktorú sa vám v praxi nepodarí nikdy dosiahnuť. Ak máte naozaj šťastie a ste na mieste s veľmi kvalitným pokrytím, dostanete sa pri downloade na rýchlosť 30 Mb/s (v prepočte asi 3,75 MB/s). Najčastejšie sa však podľa prieskumu Keynote Competitive Research stretnete s rýchlosťou sťahovania okolo 10 Mb/s, čo je už výrazne menej, než tvrdia sľuby operátorov a dodávateľov 4G technológií. Naopak, upload býva v prípade 4G sietí pomerne slušný a často presahuje aj rýchlosť downloadu, ale paradoxom je, že drvivá väčšina dát na mobilných prístrojoch (určených najmä na konzumovanie obsahu) prichádza práve smerom k používateľovi, a nie od neho.

Používatelia sú zo 4G sietí sklamaní

Prieskum vykonaný medzi 5000 americkými používateľmi smartfónov a tabletov potvrdzuje, že výsledky zvyčajne nesplnia očakávania. Najmä práve mobilné prístroje prinášajú aj pri „rýchlom" 4G pripojení pomerne neuspokojivé výsledky, ktoré sa oproti 3G radikálne nelíšia. Prieskum keynote tiež upozorňuje na veľkú priepasť medzi tým, ako rastú požiadavky používateľov a aké sú reálne rýchlosti, ktoré možno dosiahnuť.

Dve tretiny používateľov smartfónov vo vykonanom prieskume aj napriek proklamovanej rýchlosti vyjadrujú nespokojnosť s pomalým nahrávaním webových stránok pri 4G pripojení. Zhruba polovica si potom sťažuje na to, že webové stránky nie sú optimalizované na zobrazovanie na smartfónoch. Až 64 % opýtaných by ocenilo, keby sa webová stránka nahrala do štyroch sekúnd, a 82 % by chcelo, aby ​​sa im zobrazila aspoň do piatich sekúnd.

Podobné je to aj s používateľmi tabletov, kde 60 % z opýtaných očakáva zobrazenie webovej stránky do menej ako troch sekúnd. No takmer žiadny z väčších webov v praxi tento výsledok neprináša a doby nahrávania sú značne dlhšie.

Na vine nie je len sama 4G technológia

Kde je teda problém okrem toho, že zatiaľ stále nedochádza k optimalizácii pre mobilné prístroje, hoci sa na ne presúva ťažisko záujmu používateľov?
Po prvé treba počítať s tým, že celková prenosová kapacita 4G siete sa rozdeľuje medzi aktuálne pripojených používateľov. Napríklad americkí operátori Verizon a AT&T používajú technológie, ktoré majú zabezpečiť, aby sa každému z používateľov dostal jeho „príslušný diel" z dostupnej šírky pásma a aby nebol nikto oklamaný. Tento diel však zďaleka nemusí zodpovedať tomu, čo tvrdia marketingové materiály, ktoré od operátorov dostanete pri podpise zmluvy.

Určitú vinu nesie aj protokol HTTP. Na zobrazenie jednej webovej stránky musí protokol HTTP vytvoriť v priemere šesť rôznych pripojení naraz a to istý čas trvá. Problém je teda skôr v nadväzovaní spojenia a čakaní na odpoveď (teda latencii) ako v reálnom prenose dát.

Podľa doterajších zistení potom už pri rýchlostiach nad 4 Mb/s nedochádza pri nahrávaní stránok obyčajne k žiadnemu výraznému zrýchleniu nahrávania. Najmä v prípade textových stránok alebo stránok obsahujúcich JavaScript. Naopak, vyššia prenosová rýchlosť sa typicky priaznivo prejaví na weboch, ktoré majú veľa multimediálneho obsahu a obsahujú veľké dátové súbory (typicky obrázky), ktoré sa môžu nahrať rýchlejšie a bez nutnosti vytvárania nových spojení.

Určitým riešením by mohol byť protokol SPDY, ktorý vyvinul Google ako nástupcu protokolu HTTP. Ten je oveľa efektívnejšie pri práci s protokolom TCP, pretože dokáže na jednom kanáli prekladať požiadavky v jednom „fronte", zatiaľ čo HTTP je schopný v rámci jedného kanála komunikovať vždy len jednu požiadavku. SPDY vďaka tomu takisto až šesťnásobne znižuje latenciu a klient so serverom zbytočne nemárnia čas výmenou požiadaviek na dáta a odpoveďami na tieto požiadavky. V praxi sa potom ukazuje, že mobilní používatelia zaznamenávajú s týmto protokolom zrýchlenie o 28 až 55 %. No jeho využitie ostáva skôr minoritné, čo je paradox vzhľadom na to, ako význam mobilných prístrojov v praktickom využití dnes narastá.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá