Image
30.4.2014 0 Comments

3D tlač už si poradí aj s elektronikou. Vytlačte si plošné spoje podľa vlastného návrhu.

3d_tlac_herny_ovladac.jpg Skupina študentov zo Stanfordovej univerzity vytvorila doplnok pre trojrozmernú tlačiareň, vďaka ktorému bude touto metódou možné vyrábať aj herné ovládače či inú elektroniku.

„Náš projekt umožňuje 3D tlačiarňam spojiť vodivý materiál s tradičným plastom. Vodivý materiál možno pritom vložiť do 3D modelu a vytlačiť ho v rámci jediného 3D tlačového procesu," vysvetlil podstatu novej technológie Alex Jais, jeden z troch študentov, ktorí vytvorili tlačovú hlavu. Ďalší autori sú Rohan Maheshwari a Manal Dia.

Tlačová hlava, ktorú jej autori pomenovali Rabbit Proto, je navrhnutá tak, aby bez problémov pasovala na niekoľko rôznych verzií tlačiarne RepRap. Návod na zostavenie tlačiarne RepRap si každý môže stiahnuť z internetu.

Rabbit Proto existuje pod licenciou open source a vzhľadom na otvorenosť projektu jeho autori počítajú s tým, že sa doň zapoja ďalší vývojári.

Rozšírenie tlačovej hlavy je tvorené striekačkou s 1,37 mm dýzou dávkujúcou vodivý atrament. Autori projektu doteraz používali kremík plnený striebrom, ale teraz spolupracujú so spoločnosťou Bare Conductive, ktorá vyrába vodivý atrament z grafitovej pasty.

Posledný prototyp tlačiarne s rozšírením Rabbit Proto vytvoril vodivé obvody vložené do plastových dielikov puzzle. Spojením týchto dielikov potom vznik funkčný obvod.
Rabbit Proto nie je prvý projekt, ktorý sa zaoberá trojrozmernou tlačou elektroniky. Austrálska spoločnosť Cartesian vytvorila tlačiareň Argentum, ktorá strieka vodivý atrament (tvorený striebornými nanočasticami) na papier, tkaniny, akryl, plasty a iné sklolaminátové substráty. Tým vznikajú pevné a flexibilné dosky plošných spojov, ktoré možno dokonca votkať aj do oblečenia.

Argentum sa snaží na svoju výrobu získať peniaze na serveri Kickstarter. Pôvodne stanovená cieľová suma 37-tisíc dolárov bola prekonaná o 137-tisíc dolárov. Zariadenie by malo byť k dispozícii v septembri za cenu 1599 dolárov.

Tvorcovia projektu Rabbit Proto chceli pôvodne peniaze na svoj ​​projekt získať prostredníctvom neziskovej organizácie Stanfordovej univerzity startx. Potom sa im však podarilo vytvoriť funkčný prototyp a rozhodli sa radšej rovno vytvoriť vlastný startup. Obstarávacia cena ich technológie by sa mala začínať na 350 dolároch. Spustenie distribúcie sa očakáva v priebehu leta.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Technológie

Nová zobrazovacia technológia lepšia ako LED. Grafénové bubliny meniace farbu fungujú ako mechanické pixely

30.11.2016 00:19

Výskumníci z Delftskej technologickej univerzity v Holandsku objavili nový typ zobrazovacej technológie: bubliny grafénu, ktoré menia farbu, ako sa rozpínajú a zmršťujú. Vedci tvrdia, že tieto „mechan ...

Technológie

Tesla a SolarCity zabezpečia 100 % energie pre cely ostrov Tau výhradne pomocou solárnych panelov a batérií

28.11.2016 00:19

Tesla v týchto dňoch oficiálne získala spoločnosť SolarCity a spoločne predstavili zaujímavý projekt. Týka sa ostrova Tau so 600 obyvateľmi, ktorý tvorí súčasť súostrovia Americká Samoa. Celý ostrov, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá