Image
30.1.2014 0 Comments

3D tlač ľudských orgánov je už realitou. Treba však doriešiť otázku etiky a regulácie.

3dprint_human_body.jpg Technológia 3D "biotlače", teda 3D tlače na reprodukciu živého tkaniva a orgánov, sa rozvíja tak rýchlo, že do roku 2016 vyvolá rozsiahlu debatu o etike a regulácii. Predpovedá to analytická spoločnosť Gartner. "Zariadenia na 3D biotlač schopné produkovať ľudské orgány a tkanivá sa budú vyvíjať omnoho rýchlejšie než všeobecné pochopenie a prijatie dôsledkov tejto technológie," uviedol riaditeľ výskumu firmy Gartner Pete Basiliere.

Ako Basiliere upozornil, už v auguste minulého roku sa vedcom na čínskej univerzite podarilo vyvinúť biotlačiareň, ktorá bola schopná vyprodukovať obličku. Tá vydržala štyri mesiace. Ešte predtým dvojročnému dieťaťu v USA transplantovali priedušnicu vyrobenú z jeho vlastných kmeňových buniek. "Tieto kroky sú v dobrom úmysle, ale vzbudzujú rad nezodpovedaných otázok. Čo sa stane, ak sa vyrobia komplexné "vylepšené" orgány s nie ľudskými bunkami? Kto bude kontrolovať možnosti výroby? Kto zaručí kvalitu výsledných orgánov?" upozornil Basiliere.

Ďalšie uplatnenie 3D tlače sa týka aj neživých zdravotníckych pomôcok, ako sú napríklad protézy. Ako Gartner predpovedá, rozvoj technológie v kombinácii s nárastom populácie a nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou v rozvojových krajinách zrejme vyvolá prudký dopyt po tejto technológii už na budúci rok.

Výrazné zmeny prinesie rozšírenie 3D tlače aj mimo zdravotníctva. Podľa odhadu spoločnosti Gartner, do roku 2018 najmenej sedem veľkých obchodníkov bude používať 3D tlač na výrobu tovaru. "Niektorí obchodníci už teraz ponúkajú 3D tlačiarne zákazníkom. So zvyšujúcou sa dostupnosťou ich zákazníci môžu používať na 'výrobu' prispôsobených produktov," uviedla viceprezidentka pre výskum Miriam Burtová.

"Očakávame tiež vznik 3D kopírovacích a tlačových služieb, kam zákazníci prídu s 3D modelmi a nechajú si vytlačiť stále zložitejšie súčiastky či tvary. A to nielen z plastu, ale aj z materiálov ako keramika, nerez či zliatiny kobaltu a titánia," dodala Burtová.

Rýchly nástup týchto technológií však prinesie ďalšie problémy v oblasti duševného vlastníctva. Straty spôsobené 3D tlačou na duševnom vlastníctve odhaduje Gartner na 100 mld. USD do roku 2018. "Faktory, ktoré sú motorom inovácií - crowdsourcing, spájanie zdrojov na výskum a vývoj a financovanie start-upov - spolu s kratšou životnosťou výrobkov znamenajú úrodnú pôdu pre krádež duševného vlastníctva pomocou 3D tlače. Už v súčasnosti sa pomocou 3D tlače dajú vyrobiť napríklad hračky, súčiastky do strojov či áut, a dokonca zbrane," varoval Basiliere.

Za týchto okolností firmy budú môcť stále ťažšie speňažiť svoje vynálezy a držitelia licencií budú mať problém vyťažiť z nich maximum. Tí, ktorí nelegálne niečo skopírujú, budú ťažiť z nízkych nákladov na vývoj produktov. To im umožní predávať falšované výrobky so zľavami, zatiaľ čo nič netušiaci zákazníci budú dostávať zle fungujúce či priam nebezpečné výrobky, uzavrel Gartner.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá