Image
30.1.2014 0 Comments

3D tlač ľudských orgánov je už realitou. Treba však doriešiť otázku etiky a regulácie.

3dprint_human_body.jpg Technológia 3D "biotlače", teda 3D tlače na reprodukciu živého tkaniva a orgánov, sa rozvíja tak rýchlo, že do roku 2016 vyvolá rozsiahlu debatu o etike a regulácii. Predpovedá to analytická spoločnosť Gartner. "Zariadenia na 3D biotlač schopné produkovať ľudské orgány a tkanivá sa budú vyvíjať omnoho rýchlejšie než všeobecné pochopenie a prijatie dôsledkov tejto technológie," uviedol riaditeľ výskumu firmy Gartner Pete Basiliere.

Ako Basiliere upozornil, už v auguste minulého roku sa vedcom na čínskej univerzite podarilo vyvinúť biotlačiareň, ktorá bola schopná vyprodukovať obličku. Tá vydržala štyri mesiace. Ešte predtým dvojročnému dieťaťu v USA transplantovali priedušnicu vyrobenú z jeho vlastných kmeňových buniek. "Tieto kroky sú v dobrom úmysle, ale vzbudzujú rad nezodpovedaných otázok. Čo sa stane, ak sa vyrobia komplexné "vylepšené" orgány s nie ľudskými bunkami? Kto bude kontrolovať možnosti výroby? Kto zaručí kvalitu výsledných orgánov?" upozornil Basiliere.

Ďalšie uplatnenie 3D tlače sa týka aj neživých zdravotníckych pomôcok, ako sú napríklad protézy. Ako Gartner predpovedá, rozvoj technológie v kombinácii s nárastom populácie a nedostatočnou zdravotnou starostlivosťou v rozvojových krajinách zrejme vyvolá prudký dopyt po tejto technológii už na budúci rok.

Výrazné zmeny prinesie rozšírenie 3D tlače aj mimo zdravotníctva. Podľa odhadu spoločnosti Gartner, do roku 2018 najmenej sedem veľkých obchodníkov bude používať 3D tlač na výrobu tovaru. "Niektorí obchodníci už teraz ponúkajú 3D tlačiarne zákazníkom. So zvyšujúcou sa dostupnosťou ich zákazníci môžu používať na 'výrobu' prispôsobených produktov," uviedla viceprezidentka pre výskum Miriam Burtová.

"Očakávame tiež vznik 3D kopírovacích a tlačových služieb, kam zákazníci prídu s 3D modelmi a nechajú si vytlačiť stále zložitejšie súčiastky či tvary. A to nielen z plastu, ale aj z materiálov ako keramika, nerez či zliatiny kobaltu a titánia," dodala Burtová.

Rýchly nástup týchto technológií však prinesie ďalšie problémy v oblasti duševného vlastníctva. Straty spôsobené 3D tlačou na duševnom vlastníctve odhaduje Gartner na 100 mld. USD do roku 2018. "Faktory, ktoré sú motorom inovácií - crowdsourcing, spájanie zdrojov na výskum a vývoj a financovanie start-upov - spolu s kratšou životnosťou výrobkov znamenajú úrodnú pôdu pre krádež duševného vlastníctva pomocou 3D tlače. Už v súčasnosti sa pomocou 3D tlače dajú vyrobiť napríklad hračky, súčiastky do strojov či áut, a dokonca zbrane," varoval Basiliere.

Za týchto okolností firmy budú môcť stále ťažšie speňažiť svoje vynálezy a držitelia licencií budú mať problém vyťažiť z nich maximum. Tí, ktorí nelegálne niečo skopírujú, budú ťažiť z nízkych nákladov na vývoj produktov. To im umožní predávať falšované výrobky so zľavami, zatiaľ čo nič netušiaci zákazníci budú dostávať zle fungujúce či priam nebezpečné výrobky, uzavrel Gartner.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá