Image
10.2.2016 0 Comments

3 dôvody, pre ktoré si treba dať softvér vyvinúť na mieru

Otázka, či si nechať vyvinúť softvér na mieru alebo nasadiť štandardný softvérový balík, je jednou z večných IT tém, s ktorou sa skôr či neskôr stretne azda každá firma. Hoci na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že nad touto dilemou by si mali lámať hlavu predovšetkým IT manažéri, v skutočnosti ide o otázku skôr pre obchodných, finančných a generálnych riaditeľov.

Aké sú 3 najčastejšie dôvody, pre ktoré sa firmy rozhodnú nechať si vyvinúť softvér na mieru?

1. Chcete byť iný, potrebujete jedinečný softvér

Chcete sa odlíšiť od konkurencie? Ak potrebujete, aby softvér napomáhal tomu, v čom sa vaša firma odlišuje, je pravdepodobné, že vám nepomôže balíkový softvér. Škatuľové aplikácie bývajú vhodné na podporu bežných procesov ako je napríklad účtovníctvo, od ktorých nikto neočakáva, že prinesú firme odlišnosť či jedinečnosť.

Ťažko nájsť lepší príklad firmy, ktorú nie je ľahké napodobniť, ako je Google. Odlišnosť, ktorú sa firma neustále snaží pestovať, je jeden z dôvodov, prečo je kúpa štandardného balíkového systému pre Google až posledná možnosť. Prvou voľbou je vždy vývoj softvéru na mieru.

Z našich končín je príkladom hľadania odlišnosti poskytovateľ spotrebných úverov Cetelem. Firma si dala na mieru vyvinúť riešenie, ktoré umožňuje klientom podpisovať zmluvy pri nákupe tovaru na splátky digitálne priamo na tablete.

2. Existujúce riešenie nepokrýva potreby vašej firmy

Možno sa vám niekedy zdá, že dnes už je na svete vymyslené všetko. To isté si myslel aj Charles H. Duell, úradník z Amerického patentového úradu, keď vyhlásil, že všetko čo môže byť vymyslené, už vymyslené bolo. Písal sa rok 1899.

Ani vo svete softvéru, samozrejme, nie je vymyslené všetko. Inak by na obchodoch Apple a Google nepribúdali tisícky nových aplikácií denne. Napriek tomu existujú medzery, ktoré doteraz žiadny softvér nevypĺňa. A to aj – alebo dokonca najmä – vo firemnom prostredí.

Neschopnosť pokryť potreby firmy samozrejme nemusí byť daná iba neexistenciou softvéru, ale aj neschopnosťou balíkového riešenia prispôsobiť sa predstave firmy, či odlišnej legislatíve alebo biznis prostrediu. Hoci dnes sa dajú hotové softvérové balíky prispôsobovať viac ako v minulosti (až po úroveň doprogramovania nových funkcií), stále sa nájdu situácie, kedy sa musí firma prispôsobiť softvéru a nie softvér firme.

Šance, že vo vašej oblasti neexistuje vhodná, alebo dokonca žiadna ponuka softvéru pre vaše potreby, rastie, keď podnikáte v neštandardnom či čerstvo vznikajúcom odvetví, alebo ste start-up s netradičným spôsobom podnikania.

3. Potrebujete vyriešiť podnikateľský problém, na ktorý nepoznáte odpoveď

Nikto netvrdí, že technológie sú všeliek na všetky biznisové problémy, a už vôbec nie, že ich dokáže vyriešiť nejaká IT firma. Niekedy však môže byť šikovný technologický dodávateľ s bohatými skúsenosťami z rozličných odvetví pre vašu firmu neočakávaným prínosom. Ak má konzultačné kapacity, pozná rôzne technológie a má skúsenosti s ich aplikáciou v rozlične zameraných firmách, môže vynaliezavo vyriešiť aj zložité podnikateľské problémy.

Napríklad výrobca cukru Agrana potrebovala v súvislosti s dereguláciou trhu v Európskej únii zefektívniť svoju prevádzku. Manažéri videli priestor v logistike a odpoveď našli spoločne s IT dodávateľom v riešení pre optimalizáciu zásobovania, ktoré zabraňuje zbytočnému vykladaniu a nakladaniu suroviny a eliminuje prestoje.

Riešenie, ktoré v sebe kombinuje mobilné zariadenia pre vodičov áut a nakladačov, aplikácie na vytváranie trás a dispečerského pracoviska, synchronizuje dovoz repy na výrobu cukru presne podľa požiadaviek výrobnej linky. Firma tak vie zabrániť zbytočnej prekládke desiatok tisíc ton suroviny a ušetrí tisícky hodín prestojov nákladných vozidiel pred fabrikou.

Michal Ohrablo, Sales Manager ANASOFT


Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Linux súkromne i pracovne v2.0 (13. časť)

09.10.2016 23:19

Sysdig/falco V predošlej časti seriálu sme nástroj Falco definovali ako behaviorálny monitor, ktorý pomocou vopred zadaných pravidiel deteguje podozrivé správanie sledovaných aktivít. Pokiaľ v prípad ...

ITPro

Jednotný digitálny trh je šanca pre pripravených

09.10.2016 00:00

Do piatich rokov sa bude musieť pred dravou a inovatívnou konkurenciou skloniť tretina firiem, ktoré sú dnes vo svojich odvetviach v top dvadsiatke. Podľa predpovede analytikov z IDC budú mať neúspešn ...

ITPro

Systémy na komunikáciu v reálnom čase

09.10.2016 00:00

Ušetrite na chlebíčkoch, vzdelávajte moderne Takmer 70 percent všetkých nákladov na vzdelávacie aktivity firiem pohltí cestovanie, ubytovanie a strava. Osobná účasť zväčša znamená chlebíčky a kávu za ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá