Image
13.4.2015 0 Comments

220 TB vo vrecku. Úložné pásky majú budúcnosť, ukázala novinka IBM a Fujitsu

mark_lantz_ibm.jpg Spoločnostiam IBM a Fujifilm sa podarilo na štandardnú páskovú catridge o veľkosti dlane vtesnať 220 TB dát. Ukázali tak, že sa s týmito médiami musí naďalej počítať.

Na nový prototyp pásky Fujifilmu a IBM je tak možné umiestniť 88× väčšie množstvo dát, než na štandardizované pásky LTO-6 (Linear Tape-Open), ktoré využívajú cartridge o rovnakej veľkosti. Bežná páska LTO-6 uložená v catridge o veľkosti 10 × 10 × 2 centimetrov pritom štandardne pojme okolo 2,5 GB dát.

Aj keď sa podľa Marka Lantza z IBM sa nová technológia na trhu neobjaví ešte niekoľko rokov, testy ukazujú, že aj pásky majú stále budúcnosť - ich hlavnou výhodou je to, že na rozdiel od iných médií vedia dáta kvalitne uchovávať po dlhú dobu.

Páska je v súčasnosti najlacnejším médiom na ukladanie dát a jej cena je v porovnaní s pevnými diskami a SSD niekoľkonásobne nižšia. Na druhej strane čítanie dát z pásky prebieha veľmi pomaly a je preto ideálne na archivovanie veľkého množstva dát, ktoré sa často používajú.

IBM tento týždeň prezentuje výhody pásky ako média na ukladanie dát prezentuje na veľtrhu National Association of Broadcasters v Las Vegas. Podľa Lanza sa hustota pások zdvojnásobuje asi každé dva roky a očakáva sa, že tento vývoj bude pokračovať aj počas ďalšej dekády.

Bohužiaľ však nejaký čas trvá, než sa novinky dostanú z laboratórií technologických spoločností na trh. Napríklad pásky vyvinuté IBM v roku 2007 sa na trh dostávajú až teraz a podľa Lanza je tak pravdepodobné, že u prototypu prezentovaného v súčasnej dobe bude oneskorenie podobné.

Predstavitelia IBM navyše upozornili na to, že akonáhle sa nové pásky dostanú na trh, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať z dôvodu zaručenia spätnej kompatibility tak veľkú kapacitu, aké bolo dosiahnuté pri testovaní v laboratóriách.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá