Image
13.4.2015 0 Comments

220 TB vo vrecku. Úložné pásky majú budúcnosť, ukázala novinka IBM a Fujitsu

mark_lantz_ibm.jpg Spoločnostiam IBM a Fujifilm sa podarilo na štandardnú páskovú catridge o veľkosti dlane vtesnať 220 TB dát. Ukázali tak, že sa s týmito médiami musí naďalej počítať.

Na nový prototyp pásky Fujifilmu a IBM je tak možné umiestniť 88× väčšie množstvo dát, než na štandardizované pásky LTO-6 (Linear Tape-Open), ktoré využívajú cartridge o rovnakej veľkosti. Bežná páska LTO-6 uložená v catridge o veľkosti 10 × 10 × 2 centimetrov pritom štandardne pojme okolo 2,5 GB dát.

Aj keď sa podľa Marka Lantza z IBM sa nová technológia na trhu neobjaví ešte niekoľko rokov, testy ukazujú, že aj pásky majú stále budúcnosť - ich hlavnou výhodou je to, že na rozdiel od iných médií vedia dáta kvalitne uchovávať po dlhú dobu.

Páska je v súčasnosti najlacnejším médiom na ukladanie dát a jej cena je v porovnaní s pevnými diskami a SSD niekoľkonásobne nižšia. Na druhej strane čítanie dát z pásky prebieha veľmi pomaly a je preto ideálne na archivovanie veľkého množstva dát, ktoré sa často používajú.

IBM tento týždeň prezentuje výhody pásky ako média na ukladanie dát prezentuje na veľtrhu National Association of Broadcasters v Las Vegas. Podľa Lanza sa hustota pások zdvojnásobuje asi každé dva roky a očakáva sa, že tento vývoj bude pokračovať aj počas ďalšej dekády.

Bohužiaľ však nejaký čas trvá, než sa novinky dostanú z laboratórií technologických spoločností na trh. Napríklad pásky vyvinuté IBM v roku 2007 sa na trh dostávajú až teraz a podľa Lanza je tak pravdepodobné, že u prototypu prezentovaného v súčasnej dobe bude oneskorenie podobné.

Predstavitelia IBM navyše upozornili na to, že akonáhle sa nové pásky dostanú na trh, s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú mať z dôvodu zaručenia spätnej kompatibility tak veľkú kapacitu, aké bolo dosiahnuté pri testovaní v laboratóriách.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 2

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá