Image
2.1.2013 0 Comments

2012: trendy vo vývoji aplikácií

technologie.jpg Natívne versus web, pravda o HTML5 - tu je zhrnutie uplynulého roka a trendy v programovaní.

Keď sa masy používateľov dajú do pohybu, musia sa pridať aj vývojári. A to pre rok 2012 neznamenalo nič iné, než menej Windows a viac iOS a Androidu. Ale popri mobilných technológách sa nedali prehliadnuť ani všetky zmeny týkajúce sa technológií ako je GitHub, Visual Studio či Java.

Základný problém mobilného vývoja

S rastom jednotlivých mobilných platforiem prestala byť pre vývojárov podstatná otázka, či iOS alebo Android. Podporovať treba všetky, na dôležitosti teda nadobudla miera prenositeľnosti riešenia. To ale vždy prináša kompromisy vo funkciách a výkone, preto tohtoročným problémom vývojárov bolo, či ísť cestou natívnych aplikácií pre každú platformu, mobilného webu alebo nejakého hybridného riešenia.

HTML5 sa ťažkopádne posúva dopredu

Prípad Facebooku, ktorý vzdal vývoj v HTML5 a prešiel na natívne aplikácie, poukázal na rad slabín a problémov súčasného stavu. Od bezpečnostných problémov, cez nedostatočný výkon po obmedzenú podporou lokálnych dát a funkčnosti offline, dnešný HTML5 nie je žiadnym univerzálnym a zrelým riešením. Jeho podpora však bude rásť a kľúčové podporné nástroje sa ešte len objavujú.

Objective-C na vzostupe

Tiobe Programming Community Index je rebríček popularity programovacích jazykov, ktorý vychádza z frekvencií zodpovedajúcich otázok v jednotlivých vyhľadávačoch. Jeho každý mesiac aktualizované výsledky teda nevypovedajú o kvalite jazyka či množstve riadkov kódu v ňom napísanom. Objective-C je natívnym jazykom pre vývoj na platforme iOS a nemalo by teda prekvapiť, že derie do čela rebríčka. Na konci roku 2012 sa ocitol na treťom mieste za jazykmi C a Javou, ktoré síce v mobilnom svete tiež posilňovali, ale zďaleka nie tak výrazne.

graf.jpg

Obchody s mobilnými aplikáciami

Centralizované online obchody s mobilnými aplikáciami sú dnes už etablovaným distribučným mechanizmom. Nejde len o Apple App Store alebo Google Play, ako na bežiacom páse vznikajú menšie obchody zamerané na určité zariadenia alebo skupiny zákazníkov. Mnoho veľkých spoločností bolo nútených tento mechanizmus akceptovať ako jedinú metódu distribúcie softvéru pre svoje mobilné firemné zariadenia.

RIM čaká na BlackBerry 10

BlackBerry firmy RIM kedysi kraľovalo firemným mobilným riešením, postupne sa ale v popularite prepadlo na chvost rebríčka. Nie je však všetko stratené. Vývojári sú veľmi optimistický ohľadom úplne prepracovaného systému BlackBerry 10, ktorého sa dočkáme snáď už v januári 2013.

Java: Krok vpred, dva kroky vzad

Java je etablovaná platforma a na tom sa v najbližšej dobe nemôže nič zmeniť. V roku 2012 boli síce uvedené novinky ako JDK a JavaFX pre procesory ARM, spomínať sa ale bude skôr na objavenie sa množstva dier a nepresvedčivú snahu firmy Oracle o ich opravovanie.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá