SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

20 rokov PC REVUE

Archív NXT
0

Martin Drobný: šéfredaktor PC REVUE 1993 - 2004

S odstupom času si pri tejto výročnej rekapitulácii spomínam na rôzne momenty, zážitky a situácie, ktoré sme v PC REVUE za tých 20 rokov spoločne prežili. Úsmevné chvíle, ale aj stresy, úspechy aj prehry, no najmä veľa, veľa práce, aby sme pre vás pripravili čo najkvalitnejší počítačový magazín.

Začínali sme v čase, keď na Slovensku nevychádzalo nič podobné, ale predávali sa tu už vtedy veľmi kvalitné české počítačové magazíny. Prišiel však rok 1993 a s ním delenie federácie. Zo dňa na deň okrem iného prestala fungovať distribúcia a zrazu sme nemali prístup k informáciám.

Už predtým sme sa pohrávali s myšlienkou na vytvorenie pôvodného slovenského počítačového magazínu, ale až rozpad federácie sa stal spúšťacím impulzom, aby sme sa dostali od myšlienok k činom. Nebolo to také jednoduché, ako sme si na začiatku predstavovali. Neexistoval vzor alebo tradícia, na ktorú by sme mohli v tom čase nadviazať. Začínali sme veľmi skromne, bez kapitálu, bez kontaktov, bez skúseností, bez technického zázemia a bez skúsených autorov, to všetko sme riešili za pochodu. Keď si to tak teraz spätne premietam, uvedomujem si, že to bola z našej strany dosť veľká odvaha až drzosť. Ale ako vidno, ustáli sme to :-). Niekedy je naozaj najdôležitejšie prekonať prvotný strach a obavy, čo je kľúčový predpoklad na úspešné zhmotnenie akýchkoľvek nápadov, snov a vízií. Inak zostanú iba snami.

Oslovili sme všetky domáce počítačové firmy s ponukou na spoluprácu. Z rozoslaných dotazníkov sa nám ich vyplnených vrátilo síce iba pár. Veď kto by uveril v tom čase ešte neznámemu a neexistujúcemu časopisu? Z niekoľkých tých, čo prišli, sa však vyvinulo partnerstvo, ktoré trvá až dodnes. Jedným z nich bol Miro Trnka z Esetu - prišiel a ponúkol, že nám bude robiť rubriku o vírusoch, ktorá bola dlhé roky jedna z najčítanejších. Ešte raz ďakujeme, Miro! V tom čase bol Eset maličká „párchlapová" firma, dnes je to slovenský národný poklad. Okrem Mira sme časom získali ďalších kvalitných autorov, sekciu o Linuxe a open source nám dlhé roky robil Ďuro Bednár, ku ktorému sa neskôr pridal Peťo Palúch. Ďuro je dnes partnerom a riaditeľom pre stratégiu vo firme, ktorá sa špecializuje na bezpečnosť a virtualizáciu, Peter je sieťovým expertom, VIP lektorom a držiteľom množstva certifikátov a ocenení. Veľkej obľube čitateľov sa tešili seriály o programovaní, na ktorých vyrástlo množstvo dnešných IT profesionálov. Seriál o sieťových technológiách nám písal Jožo Šovčík, ktorý dnes riadi pobočku svojej úspešnej firmy v USA. A takýchto špičkových autorov sme mali desiatky. Postupne pribúdali ďalší a ďalší, za doterajšiu existenciu sa u nás vystriedalo viacero generácií interných a externých autorov, aj tá súčasná partia je výborná... :-)

Začiatky boli dosť náročné a dlho trvalo, kým si nás firmy všimli a začali nás akceptovať. Veľkým problémom bolo získať si dôveru inzerentov. Nechceli sme sa zaviazať finančnou pôžičkou - či už od investora, alebo banky, od začiatku sme si povedali, že sa budeme prikrývať iba takou perinou, na akú si zarobíme. Prakticky to znamenalo, že rozsah, farebnosť, kvalita papiera a množstvo ďalších vecí bolo podmienených množstvom peňazí, ktoré sa nám na dané vydanie podarilo zohnať. Táto filozofia nám viac-menej zostala doteraz, vďaka čomu sme dokázali prežiť aj ťažšie obdobia.

Prvé vydanie s farebnou obálku a čiernobielym vnútrom malo 24 strán a stálo 18 slovenských korún. Z dnešného pohľadu to je skôr úsmevné, ale vtedy sme boli nadšení, že sa nám to vôbec podarilo. Každý mesiac sme postupne pridávali ďalšie strany a zvyšovali farebnosť. Po pár rokoch sme sa dostali cez 100 strán a boli sme kompletne farební. Rubriky si našli svoje stabilné miesto, priebežne sme inovovali a zlepšovali grafiku, čo pretrváva až doteraz. Postupne pribúdali tematické prílohy (Digi Revue, Mobil Revue, Infoware), pribudla CD a neskôr DVD príloha. Maximálny rozsah sme dosiahli v decembri 2004, keď sme spolu s prílohami mali okolo 250 strán, od ďalšieho roku sa prílohy transformovali na samostatne vydávané magazíny.

Od toho prelomového roku som po 12 rokoch prenechal kormidlo kolegovi Ondrejovi Mackovi, ktorý sa od januára 2005 stal novým šéfredaktorom PC REVUE a riadi ho až dodnes. A treba dodať,že úspešne. Pod jeho vedením PC REVUE pokračuje vo zvyšovaní kvality článkov, atraktívnosti tém, pútavosti grafiky a tvorby vlastného videoobsahu.

Výroba pôvodného odborného magazínu je dosť náročný proces, osobitnú kapitolu tvoria porovnávacie testy. Všetky produkty treba zapožičať, otestovať, nafotiť a v rovnakom stave aj vrátiť. Popritom treba články napísať, aby sa stihol termín najbližšej uzávierky. Okrem toho sú konferencie, porady, mítingy, množstvo času stráveného rôznymi činnosťami, ktoré na tlačenom výstupe nie sú priamo viditeľné, ale pre konečný výsledok sú nevyhnutné. Samozrejme, toto všetko sa nedá stíhať pri bežnom 8-hodinovom pracovnom čase. Preto je úplne bežné, keď maily či IM komunikácia prebieha aj o polnoci či cez víkend alebo sviatky. Je to, samozrejme, dosť veľký „zaberák", ale to iste platí pre každého, kto chce robiť kvalitnú prácu.

Akých bolo tých 20 doterajších rokov? Boli to roky naplnené prácou, prekonávaním prekážok, stresom, ale aj svetlými okamihmi satisfakcie z povzbudivých reakcií čitateľov či rešpektu zo strany firiem. Boli to roky zbierania skúseností, výhier aj prehier, rastu a úspechu, ale aj zopár nevyhnutných životných príučiek. Ale najmä to boli roky naplnené neustálou snahou o zlepšovanie sa, v našom prípade s cieľom vytvoriť počítačový magazín, ktorý by bol bez ostychu porovnateľný so svetovou špičkou.

Na záver chcem veľmi pekne poďakovať všetkým kolegom v redakcii, interným aj externým autorom, obchodným partnerom, inzerentom, agentúram jednoducho všetkým, ktorí sa podieľali na úspechu PC REVUE. V mene celého vydavateľstva ďakujem aj všetkým čitateľom, priaznivcom a fanúšikom. Skalným, ktorí nás čítajú už od našich začiatkov, ale aj novým, ktorí si našli cestu k nám len nedávno.

Zachovajte nám, prosím, svoju priazeň aj naďalej. S týmto želaním odovzdávam slovo Ondrejovi.

Martin Drobný

Ondrej Macko - šéfredaktor po veľkom tresku (od roku 2005)

Ondrej Macko.jpg No, Martin tu už povedal jasne: 250 strán v decembri 2004 a následné rozdelenie PC REVUE do špecializovaných príloh. Nastal teda čas na zmenu. Mojou zodpovednosťou sa stalo rodinné striebro - magazín PC REVUE. Mal som to výrazne uľahčené tým, že PC REVUE už bola dobrá značka, všetky procesy boli naštartované a stačilo dobre nadviazať na existujúci stav. Bola to úplne iná doba, ako je dnes, papierové magazíny boli vtedy stále hlavná príležitosť, ako sa dostať k informáciám aj z oblasti IT. Priznávam sa, že začiatky boli dosť ťažké tak pre mňa, ako aj pre redaktorov a asi aj pre čitateľov. Bol som stále jednou nohou hlavne redaktor, na ktorom stálo napĺňanie magazínu obsahom, zatiaľ čo skutočná úloha šéfredaktora je skôr vo výbere strategických tém a určovaní štýlu magazínu. V roku 2005 sa rodil aj nový redakčný tím PC REVUE, možno to nazvať generačnou obnovou. Peter Orviský, ktorý dovtedy patril k základu redakcie PC REVUE, sa naplno venoval novému projektu s názvom DiGi REVUE. Redakčný tím sa zásadne omladil a nových redaktorov bolo treba vychovať. To je obrovská práca a treba počítať s tým, že po vychovaní vám títo ľudia odídu a investovaná energia sa uplatní v úplne inej firme. Ale taký je život. Redaktori, ktorí sa osvedčili, ostali u nás dodnes - Jozef Orgonáš prišiel k nám ako 17-ročný chlapec a vypracoval sa na zástupcu šéfredaktora. Pamätám sa na prvý článok od Michala Reitera, z ktorého som mu urobil červené more pripomienok, no prežil to. Dnes by on pokojne z môjho článku urobil červené more. Úplne iný prípad bol Peter Hucík, ktorý prišiel ako človek plný informácií, ako sa v našej branži hovorí, už dobre vypísaný. Má prístup k exkluzívnym produktom a jeho články bývajú najčítanejšie. Zatiaľ posledným do našej partie internej redakcie je Roman Kadlec, ktorý k nám nastúpil po zániku iného slovenského IT magazínu a dobre vedel, ako to chodí. Zapadol do kolektívu od prvej minúty. Zaujímavá situácia je s externými autormi, pričom veľký predel je ekonomická kríza. Do jej prepuknutia sme široko vítali mladých autorov a dávali im príležitosť na prezentáciu, neskôr však už na tieto experimenty neboli prostriedky. Je to škoda, pretože talenty sa môžu presadiť len ťažko. Ale môžeme sa zakrývať len tou perinou, na akú máme, a ostáva len veriť, že časom bude väčšia. Z externých redaktorov sme zachovali spoluprácu s Ferom Urbanom, ktorý je pre mňa tak trochu zázrak. Prejavuje sa to na všetkých jeho článkoch - tie v časti REVUE sú úplne podrobné, plné dovtedy nezverejnených poznatkov na vybranú tému. A ako robí poradňu, to teda netuším - poradí si napr. z modrou obrazovkou smrti, pozná chyby firmvérov a iné detaily. Presadil sa aj talentovaný Ondrej Perešíni, ktorého poznáte hlavne z testov komponentov. Verím, že to u nás má naštartované dobre.

Niekedy okolo roku 2008 sme v redakcii cítili, že len papier nás na špičke IT novinárskeho biznisu neudrží. Bolo treba urobiť niečo multimediálne, čím sa odlíšime od iných magazínov. Logicky takýmto rozšírením boli videorecenzie, ktoré sme začali zverejňovať na YouTube a neskôr dávať aj na naše CD/DVD médium. Prvé redakčné video umiestnené na náš kanál na YouTube v máji 2008 bol, prirodzene, crash test notebooku. A užili sme si ho naplno. Keď sa naň teraz pozerám, neviem, či sa mám smiať alebo plakať. Napriek úbohej kvalite obrazu a zvuku s efektmi zo svadobnej strihačky je to zreteľná správa o tom, že títo ľudia to s videami myslia smrteľne vážne, ale chce to čas. More času... Dnes máme úplne iné možnosti, kvalitné kamery, špičkové strihacie nástroje, kopu mikrofónov a statívov. Naše videá sa stali na Slovensku zaujímavými nielen pre našich čitateľov, ale všeobecne. Začali sme robiť nielen videorecenzie, ale kamery a statívy sa stali neodmysliteľnou súčasťou aj našich služobných ciest. Vznikli videoreportáže - mali sme ich už z Európy, USA a Ázie. Odrazu k nám začali prichádzať štáby celoslovenských televízií, ktoré chceli naše vyjadrenia na rôzne témy. Dnes je adresa redakcie magazínu PC REVUE známa pre drvivú väčšinu tlačených médií, rozhlasových i televíznych staníc. Naši redaktori sa začali objavovať aj na tlačových konferenciách, ale už nielen v podobe novinárov, ale v role špecialistov, na ktorých sa prišli pozrieť ostatní novinári. Navyše aktuálne máme aj pravidelnú televíznu reláciu, ktorou je Teleráno na TV Markíza každý utorok ráno. Chceme v multimediálnom podaní PC REVUE pokračovať, veď detské choroby máme už za sebou.

Aby to však všetko fungovalo v rámci mesiaca, máme systém vydávania PC REVUE podchytený systematicky. Opíšem to len v krátkosti - príprava nového čísla sa začína dohodou medzi redaktormi a mnou o hlavných témach. Následne Tomáš Buranský zostaví tzv. zrkadlo a podľa neho postupujeme. Zrkadlo obsahuje stav spracovania článkov, pričom každý článok prechádza mojou, Tomášovou a následne jazykovou a gramatickou kontrolou (Gitka Keszeliová). V tomto stave postupuje do grafického štúdia Designia, odkiaľ sa vráti na kontrolu najprv u Tomáša alebo Rada Antalíka, Xénie Rybákovej a mňa. Internetový obsah na www.pcrevue.sk pripraví Peter Mačuga, rovnako má na starosti obsah pre aplikáciu pre Windows 8 a postará sa aj o prípravu niektorých grafických prvkov do vydania. Monika Urbanec má na starosti vedenie predplatiteľského programu a komunikáciu s predplatiteľmi. O zápožičky produktov sa stará Martina Kopúnková. Len pripomeniem, že do roka ich máme viac ako 1000.

Ďalší rozmer pri vývoji PC REVUE hrá dnes už aj legendárne podujatie Notebook EXPO, za ktorým stojí Xénia Rybáková. Má pritom na starosti aj inzerciu, čo je kľúčová položka fungovania PC REVUE. Prvá výstava Notebook EXPO sa konala v roku 2010, zúčastnili sme sa na nej ako hlavný mediálny partner, pričom väčšina účastníkov mala dojem, že organizátormi sme my. Pravdou sa to však stalo až v roku 2011 a pokračujeme v tom doteraz. Hlavná myšlienka výstavy je jednoduchá - je to miesto, kde sa môžete s nami osobne stretnúť, dobre sa zabaviť a pozrieť si najnovšie produkty. Úspech tejto akcie prekvapil aj nás, tento koncept vás zaujal. Rozumieme vám a pokračujeme v tom.

Chceme byť aktuálni, a teda existuje PC REVUE aj pre moderný trend tabletov - najprv pre iOS, ale teraz už aj pre Android. Obchodne je táto cesta úspešná, keďže počet odberateľov elektronického vydania pekne rastie. Podčiarknuté a sčítané, PC REVUE je po 20 rokoch na čele odborných IT médií a nedovolí si nás vynechať takmer žiadna firma pri pozvánkach na exkluzívne predstavenia. Obsahom stále dokážeme držať krok s čisto internetovými médiami, ktoré majú jasnú výhodu v rýchlosti zverejnenia. Je to otázka hĺbky spracovania informácií, prednostného prístupu k testovaným produktom, prvotriednych známostí v branži, ale aj vynikajúceho redakčného tímu, ktorý si dokáže navzájom pomôcť. Je potom hračka a zároveň veľká česť stáť na čele takéhoto magazínu. Verím, že multimediálne PC REVUE má svoje najlepšie roky ešte len pred sebou.

Ondrej Macko

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať