Image
29.9.2014 0 Comments

2 × záložný zdroj CyberPower

V oblasti zdrojov UPS nie je taký ostrý konkurenčný boj ako v iných IT oblastiach. Môže sa preto zdať, že táto oblasť stagnuje, ale opak je pravda a neustále dochádza k postupnému zlepšovaniu parametrov, medzi ktoré patrí najmä výkon, cena a funkcionalita záložných zdrojov.

V teste sme preverili dvojicu zdrojov UPS od spoločnosti CyberPower, ktoré sa rozlišujú nielen výkonom a poskytovanými možnosťami, ale najmä cenou. Oba zdroje sme preverili až na hranicu ich možností v teste s náročným PC, ktorý svojím spínaným zdrojom potrápi aj tie najkvalitnejšie záložné zdroje.

CyberPower BU600E

Prvý zdroj v teste patrí do lacnejšej kategórie, čomu zodpovedajú aj výkonnostné parametre. Trojica zálohovaných zásuviek sa delí o maximálny výkon len 360 W/600 VA, čo len tesne postačuje pre slabší počítač s monitorom. Okrem trojice zásuviek neobsahuje zdroj UPS žiadne ďalšie prepäťové ochrany sieťových komponentov alebo monitoring cez port USB.

BU600E.jpg

Protipožiarny krycí plast CyberPower BU600E by mal minimalizovať škody v prípade požiaru

Signalizácia stavu sa tak realizuje len pomocou indikačnej LED diódy a zvukovej signalizácie, ktorá má dostatočnú intenzitu. Záložný zdroj je kompatibilný s generátormi, obsahuje funkciu automatického dobíjania a takisto umožňuje studený štart, čo výrazne zvyšuje jeho využiteľnosť. Plastový obal zdroja je zhotovený z protipožiarneho plastu, ktorý by mal minimalizovať škody v prípade požiaru. Jeho kompaktné rozmery 91,5 × 158 × 240 mm nekladú špeciálne nároky na priestorové umiestnenie.

Zrealizované testy poukázali na slabšiu stránku zdroja, ktorou je nízky výkon a malá kapacita akumulátora. V prípade úsporného počítača s príkonom do 80 W môžete počítať s dobou zálohy okolo 20 minút. So zvyšujúcimi nárokmi na napájanie klesá aj zálohovacia doba, ktorá pri bežnom počítači s monitorom a spotrebou 140 W postačuje len približne na 10 minút. Pri pokuse o zálohovanie výkonnejšieho počítača už dochádzalo k preťaženiu, kde bezpečnostné mechanizmy zdroj okamžite odpojili. Plné nabitie akumulátora vyžaduje približne 8 hodín s príkonom 23 W. V nečinnosti si zdroj vypýta až 9 W, čo nie je zanedbateľná hodnota a pri dnešných energeticky úsporných komponentoch to značne predraží prevádzku. Vysokej spotrebe zodpovedá aj nadmerné zahrievanie zdroja, ktorý by mal mať prístup k čerstvému vzduchu a v žiadnom prípade ho neodporúčame zakrývať alebo inak brániť prirodzenému prúdeniu zohriateho vzduchu.

Ups Cyberpower - nahlad 01.jpg

CyberPower CP900EPFCLCD

Druhý testovaný zdroj ponúka bohatú funkcionalitu a slušný výkon až 540 W/900 VA. Na prednej maske je dominantný veľký multifunkčný displej, ktorý informuje používateľa o všetkých dôležitých prevádzkových parametroch. Medzi nastaveniami a zobrazovanými informáciami možno prechádzať stláčaním trojice gombíkov, ktoré sú umiestnené pod displejom. Medzi zobrazovanými informáciami nechýba vstupné a výstupné napätie aj s frekvenciou, percentuálnym a výkonnostným zaťažením, zostávajúcou kapacitou a výdržou vstavaného akumulátora a počtom incidentov.

CP900EPFCLCD_front.jpg

Dominantou zdroja CyberPower CP900EPFCLCD je veľký multifunkčný displej, ktorý informuje o všetkých dôležitých prevádzkových parametroch

Rovnaké nastavenia a informácie poskytuje aj dodávaný riadiaci softvér pre operačné systémy Windows a Linux. Riadiaci softvér komunikuje so zdrojom UPS cez dátový kábel USB a v prípade výpadku napájania môže v dostatočnom časovom predstihu automaticky a bezpečne vypnúť zapnutý počítač. Na zadnej strane zdroja sa okrem konektora USB nachádza dovedna až 6 zálohovaných zásuviek a jeden pár sieťových konektorov s prepäťovou ochranou.

CP900EPFCLCD_back.jpg

Na zadnej strane sa nachádza 6 zálohovacích zásuviek, konektor USB na pripojenie k monitorovaciemu softvéru a pár sieťových konektorov s prepäťovou ochranou

Funkcia AVR automatickej napäťovej regulácie s aktívnym PFC stabilizuje striedavé napätie a zabezpečuje bezpečný rozsah výstupného napájania pre pripojené zariadenia. Vynikajúco hodnotíme aj technológiu GreenPower, ktorá minimalizuje energetické straty v zdroji. Aj vďaka tejto funkcii sa príkon v nečinnosti po chvíli ustáli na hodnote 3 W. Rovnako efektívne je aj nabíjanie, ktoré si vypýta maximálne 9 W po dobu približne 8 hodín. Používateľsky vymeniteľný akumulátor s kapacitou 8,5 Ah poskytuje dostatočný výkon na stredne náročnú záťaž. Štandardný počítač s príkonom 140 W bol zdroj schopný udržiavať až približne 18 minút. So zvyšujúcim sa výkonom klesá zálohovacia doba výraznejšie a pri maximálnom stabilnom výkone 300 W sa skráti na menej než 6 minút. Pri akomkoľvek ďalšom pokuse o zvýšenie výkonu už nastáva preťaženie. Pri vyšších zaťaženiach sa zdroj začne mierne zahrievať a automaticky spustí dochladzovanie pomocou malého ventilátora, ktorý je prakticky bezhlučný.

Ups Cyberpower - nahlad 02.jpg

Verdikt PC REVUE

V prípade záložných zdrojov má pravidlo kalkulácie a optimalizácie maximálneho výkonu ešte väčšiu váhu ako v prípade napájacích zdrojov. V prvom rade je nevyhnutné stanoviť minimálne požiadavky na zálohovací výkon a následne podľa toho vyberať vhodný záložný zdroj. Zatiaľ čo CyberPower BU600E je určený pre cenovo citlivých zákazníkov s nižšími nárokmi na výkon, CyberPower CP900EPFCLCD už predstavuje výrazne vhodnejšie riešenie na zálohovanie a monitorovanie výkonnejších systémov.

Zapožičal: www.westech.sk
Cena: BU600E-FR: 50,42 EUR, CP900EPFCLCD: 181,92 EUR


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá