Image
11.12.2015 0 Comments

16 technologických predpovedí na rok 2016. Takto vidí budúcnosť Microsoft

Microsoft Research je oddelenie spoločnosti, ktoré sa venuje budúcnosti. Vytvoril ho Bill Gates a funguje už 25 rokov. Niektoré jeho projekty sú čisto akademické a sú na nižších priečkach záujmu spoločnosti, z iných sa stanú reálne produkty, ako je napr. Kinect, ktoré sa dostanú do rúk spotrebiteľov. Tentoraz sa výskumníci zamerali na blízku budúcnosť a ponúkli 16 predpovedí na rok 2016. No spýtali sa ich aj na predstavy o vzdialenejšej budúcnosti do roku 2026.

1. Nové kremíkové architektúry umožnia vznik rýchlejších počítačov

Chris Bishop, ktorý vedie britské laboratórium Microsoftu v Cambridgei, predpovedal na rok 2016 zavádzanie nových kremíkových architektúr používaných v procesoroch, vďaka ktorým sa tie stanú rýchlejšími a efektívnejšími. Takisto predpokladá nové technológie hĺbkového snímania vo fotoaparátoch smartfónov, podobné tým, aké používajú fotoaparáty Lytro umožňujúce dodatočné zaostrovanie. Na rok 2026 predostrel Bishop víziu kvalitných strojových prekladov medzi všetkými európskymi jazykmi, čím by sa eliminovali jazykové bariéry v celej Európe.

2. Výrazne lepší výkon v cloude

Doug Burger, vedúci oddelenia hardvéru a zariadení v Microsoft Research, predpovedá na rok 2016 rýchlejšiu a silnejšiu architektúru v cloud computingu, ktorá umožní rýchlejšiu manipuláciu s veľkými objemami dát napr. v oblasti bioinformatiky a pod. Podľa neho sa mainstreamom v dátových centrách stanú rekonfigurovateľné počítače. V horizonte 10 rokov predpokladá odklon od von Neumannovej počítačovej architektúry, čo bude mať za následok posun v personalizácii počítačov a vo vývoji softvérových asistentov, ktorí poslúžia na zvýšenie produktivity, ale aj na záchranu života pri použití v oblasti vysoko personalizovanej medicíny.

3. Kreslenie, anotácie a písanie poznámok sa presunú na tablety

Bill Buxton predpovedá, že písať poznámky či kresliť náčrtky budeme v budúcom roku hlavne na tabletoch. Microsoft Surface i iPad Pro prichádzajú so stylusmi, ktoré to umožňujú.

Do roku 2026 predpokladá výrazné zlepšenie interakcie človeka s počítačom. Počítačové rozhrania budú intuitívnejšie, jednoduchšie a transparentnejšie.

4. Virtuálni asistenti ako Siri a Cortana budú dokonalejší

Lili Cheng sa nazdáva, že virtuálni asistenti budú užitočnejší, ich odpovede a odporúčania budú relevantnejšie. A čo sa týka výhľadu do vzdialenejšej budúcnosti, Lili Cheng predpokladá, že v roku 2026 sa každé dieťa bude učiť programovať. Znalosť programovacieho jazyka by sa mala dostať na rovnakú úroveň ako napríklad znalosť angličtiny a nemčiny.

5. Ľudia budú pri zbere dát viac dbať na etické otázky

Kate Crawfordová predpokladá v roku 2016 vyššiu informovanosť o etike týkajúcej sa zberu dát vo veľkom rozsahu. Prípad Edwarda Snowdena poukázal na tienisté stránky zhromažďovania veľkého množstva dát. A pokiaľ ide o dlhodobejší výhľad do roku 2026, predpovedá významnejšiu úlohu umelej inteligencie v našich životoch. Uľahčí nám život napríklad riadením a koordinovaním inteligentných domácich spotrebičov. Väčšiu pozornosť však bude treba venovať súvisiacim právnym a etickým otázkam.

6. Počítače nám budú lepšie rozumieť

Výskumník Li Deng predpovedá, že pomocou big data a hlbokého učenia (deep learning) nás počítače lepšie pochopia. Do roku 2026 sa vraj deep learning posunie tak, že umelá inteligencia bude mať v niektorých oblastiach (napr. reč, videnie, kognitívne funkcie) vyššie schopnosti ako človek. A technológia umelej inteligencie bude postupne prenikať aj do každodenného života.

7. Oveľa vyspelejšia zdravotnícka technika

Vedecká pracovníčka Microsoftu Jasmin Fisherová predpokladá, že zdravotnícke technológie budú interdisciplinárne. Cloudové platformy, ako je napríklad Microsoft Azure, sa budú používať na transformáciu a zlepšenie života pacientov. A vďaka interdisciplinárnosti by sa do desiatich rokov mal vyriešiť problém rakoviny. Dopomôžu k tomu nové výpočtové prístupy, strojové učenie a rastúci výkon dátových centier v cloude.

8. Virtuálni asistenti prídu z Číny

Hsiao-Wuen Hon, viceprezident Microsoft Research v Ázii, predpovedá, že umelá inteligencia zaznamená veľký rozmach v Číne. Takisto predikuje, že distribúcia videa sa presunie od televízie na web. Podľa neho sa napríklad olympijské hry budú sledovať viac on-line ako v televízii. Pokiaľ ide o vzdialenejšiu budúcnosť, zdôraznil najmä potenciál HoloLens a rozšírenej reality. Tá vraj prenikne do oblasti vzdelávania, nakupovania, cestovania a interakcie ľudí s vecami.

9. Budeme môcť hovoriť s počítačmi

Eric Horvitz, výkonný riaditeľ Microsoft Research, predpovedá, že v roku 2016 sa budeme môcť lepšie zhovárať s počítačmi. Softvéroví asistenti nás začnú skutočne chápať, budú vedieť, čo sa nám páči a nepáči. Dialóg s počítačmi vraj bude výrazne plynulejší, prirodzenejší a kompetentnejší ako dnes. Do roku 2026 budú mať prvky umelej inteligencie oveľa väčší dosah na vedecký pokrok. Inteligentné systémy pomôžu pri napredovaní v takých oblastiach, ako je energetika, biológia a medicína.

10. Technológie umožnia lepšie monitorovanie životného prostredia

Lucas Joppa predpovedá, že technológia v spojení s maličkými, lacnými a úspornými senzormi umožní lepšie sledovať svet okolo nás a postrehnúť aj to, čo sme doposiaľ nevideli. To by vraj mohlo ľudstvu pomôcť predísť šiestemu masovému vymieraniu druhov.

11. Šifrovanie musí odolať kvantovým počítačom

Brian LaMacchia, riaditeľ bezpečnostného a kryptografického výskumu Microsoftu,

predpovedá na rok 2016 zavedenie systému, ktorý nemožno nabúrať pomocou kvantového počítača. Hoci kvantové počítače môžu priniesť veľký úžitok, treba upozorniť aj na hrozbu, ktorú predstavujú pre každodenné bezpečnostné postupy. LaMacchia dúfa, že do roku 2026 budú nasadené nové verejné šifrovacie kľúče odolné kvantovým počítačom vo všetkých používaných bezpečnostných protokoloch.

12. Prenikanie IT do ekonomiky

Preston McAfee, hlavný ekonóm Microsoft Research, predpokladá ďalšie prerastanie IT do ekonomiky. Stále väčšiu rolu tu budú mať nové algoritmy, lepšie modelovanie, ktoré bude vďaka počítačom efektívnejšie.

13. Bezpečnostní experti budú ďalej zdokonaľovať ochranu počítačov

Podľa Srirama Rajamaniho, asistenta šéfa Microsoft Research India, bude vďaka prístupnosti technológií sila hackerov stále rásť. Zdokonaľovať sa však bude aj obrana. Dočkáme sa nástupu novej generácie systémových riešení, ktoré zaručia bezpečnosť aj v prípade, že bude operačný systém alebo iná infraštruktúra napadnutá hackermi. Hra na mačku a myš medzi hackermi a dodávateľmi bezpečnostných systémov bude pokračovať. To v nasledujúcich 10 rokoch podnieti výrazný pokrok vo všetkých vrstvách systému - od aplikačnej vrstvy cez systémovú architektúru až po nové funkcie hardvéru a nové spôsoby šifrovania.

14. Dočkáme sa kvantového počítača

Výskumníčka Krysta Svore predpovedá, že práce na kvantovom počítači v roku 2016 značne pokročia. V roku 2026 vraj budeme môcť pripojiť kvantový počítač do cloudu a hľadať riešenie problémov, ktoré dnes nezvládnu ani najvýkonnejšie počítače.

15. Lacné počítače dopomôžu k rozšíreniu internetu v rozvojom svete

Chandu Thekkath, výkonný riaditeľ Micsrosoft Research India, predpovedá, že internet sa rozšíri aj do vidieckych oblastí rozvojových krajín, čím sa počet používateľov internetu zvýši o ďalšie stovky miliónov. V priebehu desiatich rokov už mobilné zariadenia s dostatočným výkonom a rýchle internetové pripojenie nebudú len výsadou bohatých.

16. Technológia poskytne ľuďom informácie o ich zdraví

Jeannette Wing, korporátna viceprezidentka Microsoft Research, predpovedá, že

zdravotnícke technológie, ako je napríklad Apple HealthKit, umožnia ľuďom venovať väčšiu pozornosť zdraviu. A v roku 2026 vraj už začneme programovať živé bunky.

Zdroj: news.microsoft.com
uk.businessinsider.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá