Image
4.9.2012 0 Comments

15 technológií, ktoré prežijú až do roku 2030

Redaktor servera LaptopMag.com Avram Piltch zostavil zoznam dnes používaných IT vymožeností, ktoré podľa neho nebudú zabudnuté ani o takmer dvadsať rokov. Obsah jednotlivých bodov sme mierne upravili a doplnili o dalšie informácie.

akonato_onlineinkognito_75.jpg

QWERTY klávesnice

Piltch si vôbec nemyslí, že dnes používané klávesnice (keďže aj dotykové displeje používajú QWERTY klávesnice) sú ohrozené. Napriek značným pokrokom v rozpoznávaní hlasu, gest a písaného textu sa rýchlosti a efektivite klasickej klávenice zatiaľ nič nevyrovná. Zdá sa, že od svojho nástupu v roku 1878 v písacom stroji Remington No. 2 to ešte značnú dobu s úspechom potiahne.

PC-čka

Aj keď podľa mnohých vstupujeme do éry post-PC, asi len ťažko nahradíme pohodlie pri práci na PC nejakým tabletom, či smartfónom. Piltch tvrdí, že veľkosť a tvar PC sa do roku 2030 môže zmeniť (a dokonca sa smartfóny môžu stať PC), ale používatelia budú požadovať stále vysoký výkon, multitasking a operačný systém prispôsobený na prácu. Takisto klávesnica a myš budú ešte dlho nevyhnutým hardvérom pre pohodlnú prácu.

USB porty

Už viac ako 15 rokov je na svete technológia USB a stále je len populárnejšou. Pokusov o prekonanie tohto štandardu bolo viac a neboli to zlé technológie (Firewire 400, eSATAp). Dnes je to Intel Thunderbolt. Rozhranie USB je však pred všetkými podobnými technológiami vpredu - napájanie zariadení (klávesnice, myši), nabíjanie (smartfóny, mp3 prehrávače), kompatibilita s najrôznejšími zariadeniami (tlačiarne, skenery, fotoaparáty, kamery). Onedlho budeme možno bežne napájať cez USB aj notebooky či monitory.

Disky

Napriek silnému trendu presadzovať cloudové služby ako univerzálne riešenie pre ukladanie dát a dokonca aj aplikácií, je nepravdepodobné, že by sa jednotlivci či firmy rozhodli svoje cenné dáta ukladať (len) na servery niekde na druhom konci sveta. Napríklad niekoľko gigabajtové hry, videoeditačné programy či aplikácie na modelovanie 3D by z dnešného pohľadu určite nebolo pohodlné používať na diaľku prostredníctvom internetu.

JPEG súbory

Pri definovaní štandardu JPEG pred dvadsiatimi rokmi by si asi len málokto myslel, že tento obrazový formát bude mať aj v roku 2012 takú vysokú popularitu. Tá dokonca stále rastie aj napriek tomu, že dnešné technológie (rýchlosť internetového pripojenia, procesory v PC, moderné zrkadlovky atď.) by umožnili bezproblémové nahradenie tohto obrazového formátu iným. JPEG je jednoducho dostatočné kvalitným formátom, ktorý postačuje na väčšinu vecí, je zaužívaný a obľúbený.

Líthium-Iónové batérie

Avram Piltch vo svojom blogovom príspevku predpokladá, že v roku 2030 bude (stále) väčšina vecí vrátane hybridných alebo plne elektrických áut poháňaná energiou uloženou v líthiovo-iónových batériách. Hustota energie sa podľa neho zväčší rovnako ako aj počet nabíjacích cyklov - až na niekoľko tisíc. Napriek tomu, že vedci pracujú na niekoľkých sľubných nových technológiách (líthium-air, nanowire batérie) tie neprídu na trh ešte veľa rokov, keďže aj líthiovo-iónové batérie boli vo vývoji od 70-tych rokov a na trh prišli až na konci rokov deväťdesiatych.

HTML

Napriek tomu, že nové technológie používané na webových stránkach (AJAX, Flash, Silverlight) značne zmenili interakciu používateľa s webovou stránkou (na zmenu obsahu už nie je nutné klikať či meniť URL adresu), jadro zobrazeného obsahu vo webovom prehliadači ostáva stále to isté - HTML. Je to tak už viac ako 20 rokov a podľa Piltcha to tak ostane aj v najbližších dekádach.

Papierové peniaze

Aj keď to z názvu tohto bodu tak nevyzerá, hotovosť je veľmi úzko spätá s IT technológiami. Napriek tomu, že kreditné karty sú tu už desiatky rokov, najsilnejší trend upúšťať od používania hotovosti je tu až teraz - bezkontaktné platby (platobné karty v klúčenkách, nálepkách, obaloch na smartfóny, hodinkách, peňaženke). Aj keď bezhotovostné spôsoby platby mnohých nadchnú, stále je tu veľká časť ľudí, ktorí sa elektronickej platbe vyhýbajú (ochrana súkromia, istota platby v hotovosti kde nie je platobný terminál).

Notebooky otvárateľné do tvaru V

Aj keď výrobcovia dnes experimentujú s rôznymi spôsobmi otvárania notebookov, najlepší sa stále zdá klasický tzv. clamshell-shaped. Odklopenie vrchnej časti - displeja, pod ktorým sa nachádza klávesnica s ostatným hardvérom vnútri. Displej je s druhou časťou notebooku spojený pántmi. Tento dizajn prenosných počítačov len tak ľahko neomrzí.

Wi-Fi

Bezdrôtová technológia Wi-Fi so štandardom 802.11 dominuje svetu od roku 1997. Dnes prichádzajú smartfóny, tablety, notebooky s Wi-Fi čipmi podporujúcimi štandard 802.11g alebo 802.11n. Na streamovanie videa sa používa DLNA, WiDi či prichádzajúci štandard Micracast. Môžné je už aj zdieľanie súborov prostredníctvom Wi-Fi Direct, keď nie je potrebný router na komunikáciu medzi dvoma klientmi. Komfort Wi-Fi sietí je značný a možnosti tejto technológie ešte nie sú ani zďaleka naplno využívané.

Email

Technológia, ktorú zatiaľ neprekonala žiadna iná služba určená na komunikáciu a zdieľanie informácií (Facebook, Twitter, Skype, Google instant messenger). Email funguje v podstate nezmenenej podobe už od sedemdesiatych rokov a asi len málokto si vie ešte aj dnes predstaviť používanie internetu bez e-mailu. Výhodou je to, že technológia je postavená na otvorených protokoloch POP, IMAP, SMTP. Hocikto tak môže napísať správu komukoľvek bez toho, aby sa musel registrovať do nejakej služby (a akceptovať podmienky používania definované jej poskytovateľom).

3,5 mm audio jack

Napriek viacerým zariadeniam používajúcim slúchadlá pripojiteľné cez Bluetooth alebo USB, drvivá väčšina notebookov, tabletov, multimediálnych prehrávačov, smartfónov, televízorov, multimediálnych centier, videokamier, cd prehrávačov atď. obsahuje aj 3,5 milimetrový jack. Rozšírenosť tejto technológie dáva istotu, že toto rozhranie tak skoro nevymizne a bude ešte dlho celosvetovým štandardom.

Laserové tlačiarne

Dnes sú na trhu dostupné pre bežného spotrebiteľa na výber buď atramentové alebo laserové tlačiarne. Kvalita laserových je, samozrejme, vyššia. Piltch tvrdí, že stále klesajúce náklady na laserovú tlač budú dôvodom, prečo do roku 2030 bude každý tlačiť laserovými tlačiarňami. Zároveň však dodáva, že potreba vlastniť tlačiareň bude nižšia, keďže množstvo vecí sa bude vybavovať plne elektronicky.

TV

Piltch predpokladá, že v roku 2030 bude televízor stále centrom domácej reprodukcie obrazu. Bude sa síce líšiť svojimi smart funkciami od veľkého monitora, ale používatelia budú pozerať obsah na požiadanie tzv. TV On Demand.

Microsoft Office

Po tom, čo sa kancelársky balík od Microsoftu dostal na vedúce miesto pred Lotus a WordPerfect v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, sa tam neotrasiteľne drží dodnes. Office dominuje vo firmách, štátnych inštitúciách, školách či vzdelávacích organizáciach a domácnostiach. Napriek tomu, že existujú freewarové alternatívy postačujúce na väčšinu úkonov - OpenOffice.org, Google Docs či LibreOffice, používa ich iba pomerne malá časť ľudí.

Zdroj: blog.laptopmag.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá