SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement SAMSUNG_022024B Advertisement

15 spôsobov, ako využiť starý smartfón a tablet

Archív NXT
0

Kúpili ste si nový telefón alebo tablet a neviete, čo s tým starým? Môžete ho predať, niekomu darovať alebo vyhodiť. Alebo sa nechajte inšpirovať naším článkom, v ktorom prinášame niekoľko tipov, ako kreatívne využiť nepotrebné zariadenie.

V prvom rade však treba zvážiť potenciál starého telefónu a tabletu. iPhone 3G možno využijete ako hudobný prehrávač. Na prehrávanie videa, resp. na úlohu multimediálneho centra sa však nehodí. To isté možno povedať aj o trojročnom tablete s Androidom, ktorý ste v tom čase kúpili za 150 eur. Hardvérový výkon ani možnosti operačného systému neboli vtedy na takej úrovni ako dnes, a tak je jeho potenciál z hľadiska novodobého využitia značne obmedzený. Na druhej strane, ak obmieňate zariadenia pomerne často (ročne či raz za dva roky), potom pre väčšinu z nich nájdete nové využitie bez problémov.

Hudobný prehrávač

Jedno z najbežnejších využití. MP3 vám prehrá ľubovoľný starý telefón alebo tablet bez ohľadu na kvalitu displeja, rýchlosť procesora alebo možnosti operačného systému. Prehrávanie hudby je nenáročné na výkon, a keď starý telefón používate bez SIM karty, zariadenie dokáže ponúknuť veľmi dobrú výdrž batérie. Samozrejme, s novým telefónom asi nebudete nosiť aj ten starý iba na prehrávanie hudby.

prehravac.jpg

Na dlhé cesty/dovolenku sa však môže hodiť. Starý telefón ako hudobný prehrávač sa nemusí obmedzovať iba na mobilné použitie. Ak máte doma Hi-Fi alebo mikrosystém s konektorom Apple, prípadne micro USB, potom sa telefón môže stať stálou súčasťou systému a novým zdrojom hudby.

Prenosná herná konzola

V ponuke obchodov Google Play a AppStore nájdete veľké množstvo hier. Niektoré sú viac náročné na výkon, iné menej. Vo všeobecnosti však môžeme povedať, že takmer každý starší telefón alebo tablet si môžete premeniť na prenosnú hernú konzolu. Dostupnému výkonu prispôsobíte výber hier a dieťa má o zábavu postarané. Práve deti, ktoré nemajú ešte svoj vlastný telefón a túžia po takomto zariadení (nie na telefonovanie, ale pre jeho ostatné funkcie), ocenia starší telefón/tablet na hranie alebo počúvanie hudby.

konzola.jpg

konzola_qr.png

Telefón/tablet v úlohe multimediálneho centra

Naše obľúbené alternatívne využitie mobilných zariadení. V prípade prístrojov s iOS budete potrebovať Apple TV, Android si vystačí so zabudovanými možnosťami. Niektoré telefóny/tablety majú výstup HDMI, modernejšie zariadenia podporujú technológiu Miracast a vedia bezdrôtovo zrkadliť obraz. V prípade starého telefónu/tabletu sa pravdepodobne stretnete s portom HDMI, pomocou ktorého zariadenie prepojíte s televízorom.

multimedia.jpg

Následne stačí využiť niektorú zo služieb Plex (aplikáciu sme podrobnejšie predstavili v predchádzajúcich vydaniach) alebo XMBC (prehľadový článok prinesieme v budúcom čísle) a filmy môžete streamovať priamo do televízora. Alebo si filmy nahrajte do telefónu a prehrávajte ich priamo zo zariadenia. Telefón alebo tablet ako malé prenosné multimediálne centrum funguje v tomto smere výborne. A ak nemáte inteligentný televízor, môžete si takýmto spôsobom obohatiť TV obrazovku o internetový prehliadač, YouTube a ďalšie služby.

Výhodou starého tabletu/telefónu v tejto funkcii je, že vás nemusí trápiť kvalita displeja. Postačí aj 7-palcové zariadenie s nízkym rozlíšením a nekvalitným displejom. Na displej zariadenia sa pozerať nebudete, obsah sa bude premietať na veľkú TV obrazovku. Stačí, ak má výstup HDMI a dostatočný výkon na prehrávanie HD videa - to zvyčajne zvládli aj tie najlacnejšie tablety. Ak zariadenie podporuje Bluetooth, ovládanie si zjednodušíte pripojením bezdrôtovej myši a klávesnice.

plex_qr.pngxmbc_qr.png

GPS

Nepotrebný telefón a tablet môžete využiť aj na navigáciu GPS. Nainštalujte si aplikáciu, pripevnite potrebný stojan na okno auta a zariadenie si nechajte vo vozidle. Navigáciu GPS bez problémov využijete aj na pomalšom zariadení. Výhoda takéhoto riešenia je v tom, že vám dáta navigácie nezaberajú drahocenné miesto v primárne používanom telefóne. Ak na navigáciu použijete starý telefón, nepotrebujete v ňom mať vloženú SIM kartu, a teda zariadenie vydrží na jedno nabitie fungovať dlhšie. Samozrejme, autonabíjačka je v takomto prípade využitia veľmi užitočné príslušenstvo.

navigacia.jpg

sygic_qr.png

Telefón ako diaľkový ovládač

Viacerí výrobcovia televízorov ponúkajú mobilnú aplikáciu, ktorá vám premení telefón na diaľkový ovládač. Nepotrebný telefón môžete využiť aj takýmto spôsobom. Nechajte ho ležať na stolíku v obývacej izbe a využívajte ho na ovládanie zariadení, ktoré túto funkciu podporujú. iPhone v tomto smere poteší aj aplikáciou Remote, pomocou ktorej môžete kontrolovať domácu knižnicu iTunes. Niektoré Androidy majú aj infračervený vysielač a po úvodnej konfigurácii dokážu komunikovať aj so zariadeniami, ktoré neponúkajú mobilnú aplikáciu.

ovladac.jpg

Kuchárka

Starý tablet nájde uplatnenie v kuchyni. Nie ako podložka na krájanie cibule, ale ako digitálna kuchárka. Na internete nájdete množstvo receptov a oba obchody s aplikáciami ponúkajú viacero aplikácií, ktorých jedinou funkciou je poskytnúť používateľom recepty na sto spôsobov.

kucharka.jpg

kucharka_qr.png

Fotorámik

Ďalšie praktické využitie nepotrebného tabletu. Nahrajte doň fotografie, oprite ho na poličku a nechajte fotografie prehrávať v prezentácii. Digitálne fotorámiky sú neraz obľúbeným spestrením nábytku, tak prečo si nevytvoriť vlastný? Z ľubovoľného tabletu. Možným obmedzením je slabšia kvalita displeja v prípade niektorých starších modelov.

Digitálna knižnica

Starý tablet je výborný ašpirant na čítačku elektronických kníh. Túto úlohu zvládne prakticky každý tablet bez ohľadu na výkon. Stačí si iba prekopírovať svoju knižnicu PDF do zariadenia. Mimochodom, tento koncept využívali niektoré čítačky, ktoré sme v minulosti v PC REVUE recenzovali. V porovnaní so zariadením s technológiou elektronického atramentu neponúkajú tablety-čítačky takú dlhu výdrž batérie ani displej, ktorý je vyslovene prispôsobený na čítanie kníh. Funkcionalitu však majú podobnú.

citacka.jpg

Poznámkový blok aj pracovný nástroj

Starší tablet sa dá premeniť aj na digitálny poznámkový blok. Na pohodlnejšie zadávanie údajov sa hodí bluetoothová klávesnica. Najskôr si treba skontrolovať, či starý tablet touto technológiou disponuje. Ak áno, môžete zariadenie využiť na rýchle písanie poznámok, ale aj bežných článkov. Android a iOS ponúkajú viaceré kancelárske balíčky a my sme na tieto ciele používali už prvý iPad.

Druhý monitor

Na tento účel sa nehodia všetky staré tablety. Dôležité vlastnosti sú totiž rozlíšenie a kvalita displeja. Hoci sú k dispozícii aplikácie pre iOS aj Android, ktoré vám rozšíria pracovnú plochu počítača na tablet alebo dokonca aj telefón, treba si reálne zvážiť prínos vášho starého zariadenia. Sedempalcový tablet s rozlíšením 800 × 600 a starým displejom TFT možno využijete ako čítačku kníh, na funkciu druhého displeja sa však nehodí. No takéto využitie staršieho (vhodného) tabletu si vieme predstaviť a v niektorých prípadoch môže prísť vhod.

citacka.jpg

monitor_qr.png

Budík v spálni

Staré zariadenie môže nahradiť klasický rádiobudík, obľúbené príslušenstvo do spálne. Tablet alebo telefón pripojíte do napájania, vhodne ho naaranžujete na stolík a nastavíte si, kedy vás má zariadenie aktivovať. Ak chcete počúvať rádio, stiahnete si napr. aplikáciu TuneIn Radio, ktorá prehráva internetové rádiá. Alebo aplikáciu Alarm Clock Radio FREE, ktorá vás nezobudí pomocou systémového zvuku, ale vysielaním vybranej rádiostanice.

budik.jpg

budik_qr.png

Wi-Fi a telefón VoIP

Nepotrebný telefón využijete na telefonovanie a komunikovanie aj bez SIM karty. Cez Wi-Fi ho pripojte do internetu, stiahnite Skype, Viber alebo WhatsApp a komunikujte s vašimi blízkymi. Nepotrebný smartfón sa takýmto spôsobom môže používať v úlohe záložného domáceho telefónu - náhrady za pevnú linku.

Router a hot-spot

Niektoré androidové zariadenia a jailbreakovaný iPhone dokážu zdieľať internetové pripojenie Wi-Fi cez kábel USB. Toto je užitočná funkcia, ktorú využijete v rôznych prípadoch - napr. po preinštalovaní stolového počítača, ktorý máte do internetu pripojený pomocou Wi-Fi USB prijímača a potrebujete si stiahnuť ovládač, lenže do internetu sa nemáte ako pripojiť. Niektoré staré smartfóny v tomto prípade pomôžu. Prípadne ak máte zakúpenú dátovú SIM kartu, môžete zdieľať mobilný internet cez Wi-Fi. Telefón sa tak stane vaším prenosným hotspotom. Ak plánujete ísť do zahraničia, je to výborný spôsob, ako vyriešiť pripojenie do internetu. Okrem hlavného telefónu si zoberiete starý, zakúpite si doň zahraničnú dátovú SIM kartu a internet je vybavený.

Súčasť IP kamery

Veľmi špecifické využitie starého mobilného zariadenia je jeho zakomponovanie do ekosystému IP kamery. Ak máte v domácnosti takéto zariadenie, starý tablet alebo telefón využijete v úlohe monitora, ktorý zobrazuje to, čo kamera vidí. Potrebovať budete iba mobilnú aplikáciu, napr. IP Cam Viewer Lite.

ip_kamera_qr.png

Experimentujte

Najmä v prípade Androidu môžete využiť staré zariadenie na experimentovanie. Chcete otestovať, čo všetko operačný systém dokáže? Báli ste sa experimentovať s upravenými súbormi ROM, ktoré zdieľajú ostatní používatelia na internete? Chcete svoj smartfón rootovať alebo jailbreakovať? Teraz máte ideálnu príležitosť.

Verdikt PC REVUE

Existuje viacero rôznych spôsobov, ako využiť starý smartfón alebo tablet. Všetky funkcie, ktoré sme v rámci článku spomenuli, vám, samozrejme, poskytne aj nové zariadenie. V určitých prípadoch je však pohodlnejšie mať zariadenie, ktoré je dedikované iba na konkrétny účel. Napríklad telefón s Androidom, ktorý využívate vo forme multimediálneho centra a prehrávača. Zariadenie máte neustále pripojené k TV obrazovke a nepotrebujete ho odpájať a brať so sebou. Alebo tablet, ktorý používate ako navigáciu GPS. Je vždy odložený v aute a slúži na svoj účel. Deti sa potešia, keď starý telefón môžu využiť na hranie alebo prehrávanie hudby. Digitálna kuchárka, fotorámik alebo budík sú pomerne špecifické, ale užitočné spôsoby využitia staršieho zariadenia.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať